• https://www.facebook.com/Osmanokul
  • https://www.twitter.com/osmanokul42

DERS 9

TİPİK MATLARRakip Şah kenardayken mat etmek daha kolaydır. Bu derste iki değişik MATIinceleyeceğiz. Vezir ve Kale ile rakip Şahı kenara sıkıştırarak çok sık mat edebilirsiniz. Buna MERDİVEN MATI denir. Vezir şah çekmekte, Kale de Şahın kaçışını engellemektedir.Başka bir mat. Bu sefer Kale mat etmiştir. Bu tür matlara ARKA YATAY MATIdenir.Bu örnekte sadece Şah ve Kale ile nasıl ŞAH MAT yapıldığı gösterilmiştir. Beyaz Şah, Siyah Şahın kaçışını engellemektedir. Unutmayın ki iki Şah yanyana duramazlar. Kale kazanan hamleyi yapar.
ŞAH MATDiğer bir yaygın MAT. Buna SURATTAN MAT da denir.Yine Şah kenardadır ve Vezir Şahın en yakınındaki karededir. Beyaz Şah Veziri KORUR. Siyah Veziri alamaz çünkü o zaman rakip Şahın yanına gelmiş olur.Bu başka bir surattan matdır. Beyaz Fil Veziri koruyor, dolayısıyla MATVezirinizi Şahın üzerine gönderirken korumalı olup olmadığına dikkat ediniz.


Bu durum MAT MIDIR? Tabii ki değil!! Siyah At, Beyaz Veziri ALABİLİR.MAT ettiğinizi düşündüğünüz hamleyi yapmadan önce dikkatli düşününüz. Rakibiniz derse dikkatlice bakıp bir kurtuluş olup olmadığına bakın.

Yorumlar - Yorum Yaz


e - okul
Veli Bilgilendirme Sistemi