• https://www.facebook.com/Osmanokul
  • https://www.twitter.com/osmanokul42

DERS 18

SALDIRI VE SAVUNMA

1. Satranç futboldaki gibi bir ATAK ve DEFANS oyunudur. Bu dersde üç terimi anlatacağız, ATAKDEFANS ve TEHDİT ve bunların satrançta nasıl kullanıldığını göreceğiz. 


2. Eğer bir taş diğer taşı alabilecek durumdaysa buna ATAK denir. Daha sonra taşlara saldırabildiĞiniz gibiKARELERE de saldırabileceğinizi göreceksiniz. Fakat bu derste TAŞLARA ATAĞI göreceĞiz.

3. Varsayın ki ben sizin taşlarınızdan birine SALDIRIYORUM. Ama sizinde ben bu taşı aldığımda, o taşı geri alacak taşınız var. Bu taşa SAVUNMA TAŞI denir. ATAK VE DEFANS satrancı oluşturan şeylerdir.

4. SAVUNMASIZ TAŞA SALDIRIYA TEHDİT denir. Yeterince korunmayan taşa SALDIRIYA da TEHDİTdenir. DAHA KUVVETLİ TAŞA, DAHA ZAYIF TAŞLA yapılan SALDIRIYA da TEHDİT denir. Eğer rakibinizin hamlesi bir TEHDİT YARATIRSA, bu konuda birşey YAPMALISINIZ. Aşağıdaki pozisyonlarda örnekler verilmektedir. 
5. İki oyuncu da merkeze Er sürerek oyuna başlamışlardır. Sonra Beyaz Atını geliştirir, ve Piyonu TEHDİT EDER. Siyah bu konuda birşey yapmalıdır. Piyonu kaçamaz, ama onu KORUMANIN pek çok yolu vardır. Kaç yol bulabilirsiniz?


6. Siyah TEHDİT EDİLMİŞ Piyonunu At GELİŞTİREREK koruyor, ve Beyaz diğer merkez Piyonunu sürüyor. Şimdi merkezde karışık bir pozisyon var. Beyaz Siyah'ın merkez Piyonuna İKİYLE SALDIRIYOR, öte yandan Siyah BİRLE KORUYOR. Siyah bu TEHDİDE karşı birşey yapmalı.


7. şimdi bu konuma tekrar bakın, fakat bu sefer Beyazın sürdüğü Er'e dikkat edin. Siyah bu Piyona İKİYLE SALDIRIYOR, Piyonla ve Atla BeyazİKİYLE KORUYOR, Atla ve Vezirle Siyah şimdi DEĞİŞMELERE girebilir.8. Siyah Beyaz Piyonu kendi Piyonuyla ALIR ve Beyaz da Atıyla PiyonuGERİ ALIR (EN İYİ HAMLE) Piyonu Beyaz Vezirle almak çok kötü bir hata olurdu. Neden olduğunu görüyor musunuz? Eğer bir karedeki taşı iki veya daha fazla taşla alma imkanınız varsa, neredeyse her zaman alışa daha zayıf taşla başlamak doĞrudur. şimdi Siyah istese Atları daDEĞİŞEBİLİRDİ. (BU TüR DEĞİŞİMLER SATRANÇTA ÇOK SIK OLUR)


9. Siyah ATLARI DEĞİŞMEK yerine Filini GELİŞTİRMEYİ tercih ediyor. Bu hamle bir TEHDİT yaratır. Beyazın atına İKİYLE SALDIRILMIŞTIR, ama sadece BİRLE KORUNMAKTADIR. Bu konuda birşey yapmalıyız.ATLARI DEĞİŞEBİLİRİZ. ATINI DAHA GüVENLİ bir kareye çekebilir.ATI SAVUNABİLİRSİNİZ. Bunun Piyon ve Fille NASIL YAPILABİLECEĞİNİ GöREBİLİYOR MUSUNUZ?


10. Şimdi bu konuma bakın. Beyaz Veziriyle yeni oynadı. Vezir üç piyona birden SALDIRIYOR. İkisi SAVUNULMAKTADIR. Diğeri savunulmamaktadır, öyleyse Siyah bu Piyonu korumalıdır.11. Bu pozisyonda Beyaz en son Veziriyle oynadı. Bu hamle ÇİFT TEHDİTyapmaktadır. Merkezdeki Siyah Piyona Beyaz Vezir SALDIRMAKTADIR veKORUMASIZDIR. Filin önündeki Piyona Vezir ve Fille İKİYLESALDIRILMAKTADIR ve sadece BİRLE SAVUNULMAKTADIR. Siyah İKİ TEHDİDİ de engellemelidir. Bunu Veziriyle engellemenin iki yolu vardır. İkisini de bulabilir misiniz?

12.Son olarak, burada ne oluyor? Beyaz aynı Siyah Piyona Fil ve AtlaSALDIRIYOR. Piyon sadece BİRLE SAVUNULUYOR. Bu sefer Siyah Vezirini SAVUNMA TAŞI olarak kullanamaz çünkü saldıran taşlardan dahaDEĞERLİDİRSAVUNMANIN tek yolu Beyaz Filin önünü, Vezirin önündeki Piyonu iki sürerek KAPATMAKTIR.

Yorumlar - Yorum Yaz


e - okul
Veli Bilgilendirme Sistemi